Technikum

WYCIECZKA DO PRZEDSIĘBIORSTWA NIVEA W POZNANIU

”W piątek, 24 listopada klasa 3 TL i 4 TL wraz z P. Ptak i P. Chmielarzem odbyła wycieczkę edukacyjną do firmy NIVEA Beierdorf Manufacturing Poznań.Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda produkcja kremów, magazynowanie oraz laboratorium firmy. Dowiedzieliśmy się paru ciekawych informacji o systemie funkcjonowania przedsiębiorstwa, dzięki czemu przydatną wiedzę możemy wykorzystać w przyszłości w praktyce.Przed wejściem na halę produkcyjną każdy z nas musiał założyć odzież ochronną oraz dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. W środku zobaczyliśmy proces nakładania kremów do opakowań, etykietowanie, a końcowo wyrób gotowy.

Podczas oprowadzania dowiedzieliśmy się, że nazwa Nivea wcale nie jest przykładowym splotem słów. Z łacińskeigo niveus oznacza śnieżnobiały.

 Podczas wycieczki zrobiliśmy sobie parę pamiątkowych zdjęć, które można zobaczyć poniżej, a podsumowanie spotkania zakończyliśmy napisaniem kartkówki.”

20161125_1115121

WYCIECZKA DO KOMBUSU

„W piątek, 18 listopada klasa 3 TL wraz z P. Chmielarzem odbyła wycieczkę edukacyjną do firmy KOMBUS. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda zarządzanie transportem w gminie Kórnik od wewnątrz. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się szczegółowych informacji na temat działania tachografu w praktyce oraz dokumentacji transportowej. Na dodatek zostaliśmy oprowadzeni po zakładzie firmy min. mieliśmy okazję zobaczyć warsztat autobusowy z całym wyposażeniem i porozmawiać z osobami tam pracują. Ciekawym aspektem naszej wycieczki było również zapoznanie się z historią firmy KOMBUS i obejrzenie pamiątek zebranych przez wiele lat pracy Kórnickiego Kombusu.

Pod koniec wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a podsumowanie spotkania omówiliśmy szczegółowo na lekcji z P. Chmielarzem.

autor. A.Żyto

20161118_094932 20161118_092830 20161118_093013 20161118_093141

WYCIECZKA DO PROMAGU

Dnia 20.09.2016r. klasa 2 TL wraz z P. Chmielarzem i P. Kulak wyjechali na wycieczkę do firmy Promag.  Mieliśmy możliwość zobaczenia magazynu przyszłości nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych w jednym miejscu. Zobaczyli takie rzeczy jak:Systemy składowania i transportu w magazynie, Systemy przeładunku, Urządzenia dźwignicowe, Meble metalowe, Wyposażenie magazynowe,.

Przedstawiono nam także film, który przedstawiał zakres prac jakimi zajmuje się firma Promag.

Wycieczka przybliżyła nam wiedzę na temat logistyki i jej przyszłości. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i zobaczyliśmy jak funkcjonują takie firmy i kim możemy zostać w przyszłości. Wszyscy bardzo uważnie i słuchaliśmy wykładu, który był dla nas przygotowany z ciekawością oglądaliśmy  wszystko to co zostało nam zaprezentowane, po wycieczce ta wiedza została sprawdzona poprzez kartkówkę na lekcji przez P. Chmielarza.

autor. K. Owczarczak

Wszyscy byli zadowoleni z uczestnictwa wycieczce i zdobyli pozytywne oceny.20161020_12302020161020_12063920161020_12060520161020_120343

Wzory dokumentów jakie trzeba złożyć by otrzymać zwrot za dojazd na praktyki 

Bez tytułu

DOK. zwrot za dojazdy na praktyki

Dzień przedsiębiorczości w Raben Polska

W dniach 22 oraz 29 kwietnia byliśmy na wycieczce w Centrum logistycznym Raben Polska. Mogliśmy tam zwiedzić potężne magazyny oraz zapoznać się z tajnikami pracy magazynierów. Wielką atrakcją byłą możliwość obejrzenia z bliska ciągnika siodłowego. Duże wrażenie na nas zrobił pomieszczenie konferencyjne gdzie braliśmy udział w wielu ciekawych prelekcjach i konkursach.

20160422_103958[1] 20160422_110837[1] 20160422_110126[1] 20160422_104006[1] 20160422_111628[1] 20160422_101534[1]

Dzień Logistyka w Zespole Szkół w Kórniku

15 kwietnia 2016 r.

Już po raz drugi w murach naszej szkoły zorganizowano cykl wykładów i konkursów skierowanych w szczególności do uczniów technikum. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm z Poznania i Powiatu Poznańskiego oraz nasi nauczyciele przygotowali szereg ciekawych zajęć, które  poszerzają wiedzę naszych uczniów dając im wiele praktycznych wskazówek z branży logistycznej. Pierwsza prelekcja Pana Michał Sobczaka z firmy BHP Pankration przybliżyła uczniom  temat bezpieczeństwa w magazynie.  Dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy jest podstawowym elementem, za który odpowiada pracodawca i każdy pracownik. Wiele interesujących wskazówek dotyczących prac magazynowych uświadomiło przyszłym logistykom  z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak ich unikać. Kolejnym prelegentem był pan Jerzy Dziliński z Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego KOMBUS, który przedstawił aspekty pracy logistyka w firmie transportowej zajmującej się przewozem osób. Organizacja komunikacji na liniach podmiejskich, lokalnych jak i przewozy turystyczne krajowe i zagraniczne to duże wyzwanie logistyczne. Kolejne dwie przemowy dotyczyły logistyki wewnętrznej łączącej bogate doświadczenie z nowoczesnością stosowanych rozwiązań. Pan Jakub Dolata z firmy Promag S.A. oraz Pan Tobiasz Jakubczak z firmy Still Polska przedstawili zagadnienia związane z nowoczesnym magazynowaniem. Nowe technologie wkraczają w różne obszary naszego życia, wnikają również do logistyki. Intralogistyka to już nie tylko produkty, to swoista „filozofia magazynowania” nastawiona na optymalizowanie przestrzeni magazynowej  zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki tak, aby była bezpieczna, ergonomiczna i efektywna. Ostatni z naszych gości Pan Tomasz Trzmielewski z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny nakreślił naszym uczniom podstawy logistyki wojskowej.  Cykl wykładów zakończył  nauczyciel naszej szkoły Pan Andrzej Paluch poruszając temat „Ergonomia w pracy”. Zwrócił on szczególną uwagę  na zagrożenia związane z przeciążeniami zagrażającymi naszemu kręgosłupowi. Zamknął on w ten sposób swoistą klamrą cały plan dnia rozpoczęty tematem „Bezpieczeństwo w magazynie”.

    Pomiędzy wykładami uczniowie  brali udział w konkursach. Konkurs jeden z dziesięciu z wiedzy logistycznej wyłonił finałową trójkę, która stoczyła zacięty pojedynek wygrany przez Weronikę Karpińską z trzeciej klasy technikum. Trzeba dodać, że Weronika była dosłownie jedną z dziesięciu, jako jedyna dziewczyna pokonała dziewięciu kolegów. Język techniczny używany w poszczególnych branżach jest wizytówką zawodowców. Również logistycy mają „swój język” . Dlatego też wielu uczniów wzięło udział w konkursie z języka technicznego niemieckiego i angielskiego. Jak przystało na logistyków – praktyków, nie mogło obyć się bez konkursu w „magazynie”.  W konkursie kompletacyjnym wykazali się oni umiejętnościami przygotowania ładunku na palecie.

15 kwietnia 2016 roku to już historia, ale historia która pozostanie na długo w pamięci uczniów Technikum  w Zespole Szkół w Kórniku. Egzaminy zawodowe, praca…  to wszystko przed nimi, na pewno nie raz skorzystają z wiedzy i doświadczeń, które nabyli w tak krótkim lecz intensywnym dniu.

Żaneta Jaśkowiak

zdj2 zdj2 (1) DSC07057 20160415_122105 20160415_105635 20160415_102045 20160415_085311 20160415_083257

jjjjjjjjj

TECHNIKUM (czteroletni cykl kształcenia)

 Klasa – technik logistyk

  1. proponowane przedmioty rozszerzone: geografia, informatyka
  2. zwiększona liczba godzin języka obcego kontynuowanego po gimnazjum
  3. część zajęć prowadzona jest w formie innowacji pedagogicznej „Wirtualne Laboratoria  Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe”
  4. uczniowie uczestniczą w projekcie „Czas zawodowców”, który obejmuje praktyki w laboratoriach Politechniki Poznańskiej
  5. szkoła organizuje kurs teoretyczny i praktyczny obsługi wózków widłowych
  6. praktyki zawodowe odbywają się w firmach logistyczno-spedycyjnych działających na terenie gminy Kórnik
  7. szkoła współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu oraz Politechniką Poznańską
  8. szkoła współpracuje z firmami logistycznymi z różnych dziedzin działalności gospodarczej takimi jak: Panopa, Promag, Raben, Creaton, itp.

Nauczanie języków obcych:

  1. nauczane w zakresie podstawowym:   język niemiecki

2. kontynuacja po gimnazjum: język angielski  – zwiększona liczba godzin

Technik logistyk

symbol: 333107

Czym jest logistyka?

Wszystkie produkty, które wytworzy przemysł, lub materiały, z jakich te produkty powstają muszą być gdzieś przewiezione, dostarczone, magazynowane i tą dziedziną działalności gospodarczej zajmuje się logistyka. Na jej prawidłowe działanie składa się siedem podstawowych elementów: właściwy towar, właściwemu klientowi, we właściwej ilości, właściwym czasie, na właściwe miejsce, we właściwym stanie i po właściwych, czyli możliwie najniższych kosztach. Zadaniem logistyka jest zintegrować tych siedem elementów w możliwie najlepszy sposób nie pomijając żadnego z nich.

Kim jest logistyk?

Logistyk to specjalista, zajmujący się zarządzaniem procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Zazwyczaj specjaliści od logistyki zajmują się magazynami, dopływem surowców do fabryki, a następnie wywożeniem gotowych wyrobów. Do najważniejszych zadań logistyka należą: Zaopatrzenie, planowanie produkcji, dystrybucja, transport, komunikacja.

Czy logistyka się opłaca?

Kierunek ten jest dla uczniów kreatywnych, otwartych na nowe rozwiązania i komunikatywnych w stosunkach międzyludzkich!
To propozycja dla uczniów poszukujących ciekawego, nowatorskiego kierunku nauczania – kierunku gwarantującego pracę dzięki wszechstronności kształcenia. Praktycznie każda firma posiada jakiś związek z logistyką, dlatego wiedza zdobyta podczas nauki w naszej szkole zawsze będzie użyteczna niezależnie od zawodu wykonywanego w przyszłości

Absolwent naszej szkoły w zawodzie technik logistyk może podejmować pracę w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo – spedycyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego, na stanowiskach:

– specjalisty ds. sprzedaży i prognozowania popytu

– specjalisty ds. planowania zakupów

– specjalisty ds. handlu elektronicznego;

– specjalisty ds. logistyki miejskich usług infrastrukturalnych

– specjalisty ds. systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję

– specjalisty ds. gospodarki odpadami

– specjalisty ds. planowania produkcji i zapasów

– specjalisty ds. gospodarki materiałowej

– specjalisty ds. pakowania i opakowań

– specjalisty ds. transportu wewnętrznego

– operatora zintegrowanych systemów informatycznych wspomagających  zarządzanie      logistyką

W jakich kwalifikacjach zawodowych kształci nasza szkoła:

A 30: Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania

A31: Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji

A32: Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych

Dodaj komentarz